Reklamní formát Facebook Offer se u nás zatím ještě moc nepoužívá, přestože je v účtech dostupný již dlouhou dobu. Ve Správci reklam jste ho však mohli vytvořit za účelem zvýšení zájmu o vaši nabídku, kterou mohli zákazníci následně uplatnit v kamenné prodejně či online. Tento formát však nedávno získal vylepšení, díky kterému je nyní vhodný i pro zvyšování návštěvnosti webu či počtu konverzí.
Jaké jsou hlavní výhody Facebook Offer oproti klasickým formátům reklamy?
- Nabídka se automaticky uloží v momentě, kdy o ni uživatel projeví zájem (klikne na možnost “Získat nabídku”). Poté ji lze snadno dohledat mezi uloženými odkazy.
- Na mobilním zařízení uživatelé jednoduše zkopírují kód nabídky do schránky a mohou ho ihned použít.
- Před vypršením platnosti nabídky dostanou všichni, kteří o ni projevili zájem, upozornění, což zvyšuje šanci jejího uplatnění – a tedy nákupu.
Kdy je vhodné Facebook Offer použít?
Typicky v případě, kdy nabízíte promo kód k využití slevy. Oslovíte s ním například stávají zákazníky, kteří však v poslední době nenakoupili, a vy je chcete znovu přilákat k nákupu. Pokud chcete reklamu zacílit pouze na takto úzkou skupinu lidí, máte zde možnost zakázat sdílení nabídky.
Facebook Offer se však bude hodit i pro akvizici, neboť můžete cílit úplně stejně, jak jste u většiny reklam zvyklí – tedy na publika podle zájmů, podobná publika a tak dále. V tomto případě naopak můžete povolit sdílení nabídky a oslovit tak ještě více lidí.
Jak se Facebook Offer tvoří?
Jak bylo zmíněno výše, Facebook Offer je nyní přizpůsoben zvýšení návštěvnosti či počtu konverzí – a pod těmito cíli ji také nyní můžete najít. Při tvorbě sady reklam je poté nutné možnost vytváření nabídek zapnout, hned poté můžete nabídku začít tvořit.
Při tvorbě nabídky zákazníkům klasicky popíšete, čeho se nabídka týká, a nastavíte datum a čas její platnosti. V sekci “Uplatnění nabídky” dále specifikujete, zda se nabídka dá uplatnit na e-shopu, či je možná kombinace e-shop + kamenný obchod. V tomto případě dostanou lidé, kteří mají nabídku uloženou, upozornění, jakmile se nachází v blízkosti vaší prodejny (pokud mají povolené sledování polohy).
Následuje vložení vašeho promo kódu. Zde si můžete vybrat, zda chcete mít kód jen jeden a zacílit s ním na všechny, nebo potřebujete, aby každý v reklamě viděl svůj unikátní kód. V tomto případě máte možnost nahrát váš seznam kódů (v csv souboru) a o zbytek už se postará Facebook.
Ideální věc, pokud chcete na e-shopu zamezit opětovnému použití jednoho kódu. Facebook vám navíc nabídne stažení podporované šablony, do které svoje kódy jednoduše vložíte. Nabídku však můžete vytvořit, i když žádný kód nemáte a chcete jen například upozornit na svou akci.
Nakonec máte možnost omezit, kolikrát se vaše nabídka dá využít (tzn. počet lidí, kteří kliknou na “Získat nabídku”). Můžete rovněž doplnit podmínky či pravidla pro její využití. A jak už bylo řečeno, můžete také povolit či zakázat její sdílení. A máte hotovo!
Po vytvoření nabídky už postupujete stejně jako u tvorby běžné reklamy – tedy nastavíte cílení, rozpočet, přidáte kreativu (standardně v rozměru 1 200 x 628) a text reklamy.
Na co si dát pozor?
- Pokud sestavu s Facebook Offer vytvoříte a zpětně chcete detail nabídky upravit, není to možné. Řešením je vytvořit novou podobnou sestavu a nabídku upravit až v ní.
- Datum ukončení nabídky bohužel neznamená, že se reklama po jeho uplynutí přestane zobrazovat. Uživatelům se u reklamy pouze objeví informace, že nabídka vypršela, reklamu ovšem mohou vidět i nadále (změní se pouze call-to-action tlačítko ze “Získat nabídku” na “Přejít na web”). Pokud chcete mít jistotu, že se reklama již nebude zobrazovat, je nutné nastavit konec jejího doručování manuálně.
- Předchozí bod neplatí v případě, že se rozhodnete omezit počet dostupných nabídek a tento počet se naplní. Tehdy se doručování reklamy automaticky přeruší.
- Jestliže nahráváte seznam unikátních kódů a zároveň máte nastavené omezení pro využití nabídky, pamatujte, že počet dostupných nabídek nesmí být vyšší než počet kódů, který jste nahráli.
- Metrika “Využití nabídky”, kterou budete v průběhu kampaně sledovat, vlastně znamená počet lidí, kteří klikli na reklamu a nabídku tedy mají uloženou ve svých odkazech.
Jak Facebook Offer obstál v testu?
Facebook Offer jsme rovnou otestovali. Cílem kampaně bylo získat co nejvíce nových registrací. Každý registrovaný poté mohl využít slevový kód na první nákup. Reklamu s kódem jsme testovali oproti klasickému remarketingu. Obě kampaně tedy měly stejné cílení (uživatelé, kteří byli v poslední době na webu, ale neregistrovali se) a běžely ve stejnou dobu. Grafy zobrazené níže demonstrují výsledky.
První graf ukazuje vývoj ceny za registraci. Celkově si zde vede lépe klasický remarketing, který dosáhl v průměru o 33 % nižší ceny za registraci. I když byly registrace v případě Facebook Offer dražší, pořád jsme se zvládli vejít do naší požadované hranice.
Co se týče počtu registrací, i zde vítězí klasický formát, díky kterému se podařilo získat o 40 % více registrací než s Facebook Offer.
Celkově tedy v našem testu obstál formát Facebook Offer hůře než klasický formát reklamy, který také logicky dosáhl lepší proklikovosti (CTR) a nižší ceny za proklik (CPC). Nás ovšem ještě zajímalo, jaký vliv bude mít délka trvání nabídky na počet nabídek a cenu za využití nabídky. Proto jsme proti sobě otestovali dvě stejné nabídky s různou platností, a to třídenní a sedmidenní.
Nikoho asi nepřekvapí, že čím kratší byla platnost nabídky, tím více ji lidé využívali – viz náš graf. Počet zobrazení byl u obou nabídek přibližně stejný. Také cena za využití byla v případě kratšího trvání nabídky nižší, a to o čtvrtinu.
Závěrem…
Ačkoliv náš test mluví ve prospěch klasického formátu, máte-li co nabídnout zákazníkům, určitě doporučujeme Facebook Offer alespoň vyzkoušet. Díky pokročilejším funkcím (automatické připomenutí platnosti či možnost nahrát vlastní kódy) se jedná o zajímavý typ reklamy, který zatím téměř nikdo nevyužívá a máte tedy velký náskok.