Meta zvažuje variantu placeného Facebooku a Instagramu bez reklam pro uživatele v EU

4. 9. 2023Novinky z Facebooku

Meta zvažuje novou možnost nabízet uživatelům v EU placenou verzi Facebooku a Instagramu. Tím by se uživatelé zcela vyhnuli reklamám a používání osobních údajů v obou aplikacích.

Meta dlouho tvrdila, že Facebook a Instagram vždy zůstanou bezplatnou službou. Ovšem s vývojem předpisů EU, které by mohly dále omezovat možnost shromažďovat údaje o uživatelích pro cílení reklamy, přemýšlí Meta nad tím, že tento základní koncept přehodnotí.

Podle Mety by Facebook a Instagram nadále zůstaly zdarma. Pokud se však uživatelé rozhodnou, že v aplikacích nechtějí vidět reklamy, mohli by si zvolit placenou verzi. Cena předplatného zatím není jasná, ale pravděpodobně by činila nejméně 6 dolarů měsíčně.

Pokud by Meta nabídla alternativu ke službám založeným na reklamách, které se spoléhají na analýzu osobních údajů, mohla by tím odvrátit obavy o ochranu soukromí a další kontroly ze strany regulačních orgánů EU.

Novinka by šla ruku v ruce s novým zákonem o digitálních službách (DSA), který brzy vstoupí v platnost a jehož cílem je poskytnout uživatelům jasnější kontrolu nad tím, jak se s jejich osobními údaji nakládá. V jeho rámci mohou lidé odmítnout personalizované feedy, které jsou založeny na jejich aktivitě v aplikaci, a algoritmické třídění obsahu podle jejich preferencí. K dispozici bude také přímější kontrola toho, jaké typy informací uživatelé poskytují k použití pro cílení reklamy.

Kvůli evropské legislativě není v Evropě stále k dispozici ani aplikace Threads.

Meta tím navazuje také na aktualizaci v systému iOS 14 společnosti Apple, která uživatelům umožňuje odmítnout sdílení osobních údajů s jakoukoliv aplikací, kterou používají. To už Metu stálo miliardy na ušlých ziscích z reklamy.

Posun k možnosti placených aplikací může být proto zajímavým krokem pro obě strany. Vzhledem k tomu, že Meta již dnes nabízí placené ověření na Facebooku a Instagramu za 11,99 dolarů měsíčně, což se setkalo s poměrně dobrým ohlasem, mohli by být uživatelé otevřenější i konceptu zpoplatnění aplikací.

Jsem copywriterka a zakladatelka textového studia COPYBARA. Jako šéfredaktorka Newsfeed.cz zodpovídám za to, že se k vám dostanou ty nejzajímavější aktuality, praktické návody vás posunou o kus dál a případovky inspirují k ještě lepším výsledkům.

Komentáře